PETERSBURG

LITWA - ŁOTWA - ESTONIA - ROSJA

PETERSBURG

26.05 - 03.06.2018 r.

Ostatnie wolne miejsca!!!!  SugarwareZ-154

 1 DZIEŃ WILNO (Litwa) 26.05

Wilno

Wyjazd z:

  • Sanoka o godzinie 0:00 z parkingu obok "Kauflandu" ul. Królowej Bony 10;
  • Krosna o godzinie 1:00 z placu obok Lasów Państwowych, ul. Bieszczadzka 2;
  • Jasła o godzinie 1:30 z placu obok Jasielskiego Domu Kultury, ul. Kołłątaja 1

Przyjazd do Wilna. Wieczorny spacer wileńską starówką. Przejście na Plac Katedralny. Na jego środku, pod Górą Zamkową, stoi klasycystyczna katedra św. Stanisława z XIX wieku, powstała na miejscu, gdzie już w XIV wieku stał pierwszy kościół chrześcijański ufundowany przez władcę litewskiego Jagiełłę. Następnie przejście malowniczym Zaułkiem Bernardyńskim z zabytkowymi kamieniczkami nawet sprzed 400 lat. W jednym z domów znajduje się muzeum-mieszkanie Mickiewicza, a jego pomnik stoi na pobliskim placyku; niedawno dodano do niego granitowe płyty ze scenami z Dziadów. Obok pomnika mieści się kościół św. Anny, zachwycający gotycką fasadą. Przejście w kierunku ratusza. Po drodze wiele zabytkowych budowli, dwie cerkwie i kilka pałaców (a także Instytut Polski). Następnie na trasie spaceru budynek filharmonii, gdzie badacze literatury umiejscowili celę Konrada. Przejście pod słynną Ostrą Bramą; w jej części zawieszonej nad ulicą, mieści się cel wielu pielgrzymek – sanktuarium maryjne. Obiadokolacja. Nocleg w Wilnie.

 

2 DZIEŃ WILNO – RYGA (Łotwa) 27.05

Śniadanie. Dalszy ciąg zwiedzania Wilna. Przejazd do dzielnicy Antokol. Znajduje się w niej kompleks kościelno-klasztorny św. Piotra i Pawła ufundowany przez rodzinę Paców jako wotum na rzecz pokoju. Ozdoby wnętrza – sztukaterie, ornamenty, setki rzeźb – należą do najwspanialszych w Europie. Następnie przejazd do leżącej na wzgórzach nekropolii Na Rossie. Krótkie przejście alejkami cmentarza, gdzie znajduje się wiele grobowców, w których pochowano ważne dla polskiej historii i kultury postacie (wśród nich jest też mauzoleum z sercem Piłsudskiego). Około południa przejazd do Rygi – stolicy Łotwy. Zwiedzanie miasta założonego w średniowieczu, w którym znajduję się także wiele pięknych kamienic w stylu secesji. Podczas spaceru po najstarszej części miasta przejście na plac Ratuszowy, pod zbudowany w stylu gotycko-renesansowym, okazały Dom Bractwa Czarnogłowych (Meingalvju), który był symbolem potęgi kupców w XIV-wiecznym mieście hanzeatyckim. Obok znajduje się neorenesansowa kamienicą Schwaba i ratusz z dostawioną kilka lat temu historyczną fasadą. Zwiedzanie monumentalnej świątyni luterańskiej św. Piotra, której początki sięgają XIII wieku. Przejście brukowanymi uliczkami starego miasta pod trzy zabytkowe kamieniczki, tzw. Trzej Bracia. Następnie – siedziby działających od XIV wieku stowarzyszeń rzemieślników i kupców, zwane Małą i Wielką Gildią. Przejście pod wielki gmach katedry luterańskiej (Rigas Doms), największej średniowiecznej świątyni w krajach bałtyckich. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

 

3 DZIEŃ TALLIN (Estonia) 28.05

Śniadanie. Przejazd do Tallina. Piesze zwiedzanie założonej w średniowieczu stolicy Estonii, która w dawnych wiekach była potężnym miastem handlowym, członkiem Hanzy. Spacer labiryntem uliczek, noszących czasem zabawne nazwy, jak np. Długa i Krótka Noga, przy których znajdują się pieczołowicie odnowione (głównie przez polskich konserwatorów zabytków) kamieniczki. Do najważniejszych budynków należy Dom Bractwa Czarnogłowych (siedziba dawnych cechów kupieckich). Nad miastem góruje wzgórze Toompea, otoczone murem obronnym z basztami zwanymi Wysoki Herman i Gruba Małgorzata. W tym, tzw. Górnym Mieście znajduje się zamek, obecnie siedziba parlamentu kraju oraz zabytkowy sobór Aleksandra Newskiego. Zakwaterowanie w hotelu w Tallinie. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Petersburg4 DZIEŃ PETERSBURG (Rosja) 29.05

Śniadanie. Przejazd do Petersburga. Objazd miasta - główna ulica - Newski Prospekt, z wieloma sklepami i eleganckimi butikami oraz pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Następnie podziwianie budynków Admiralicji i Sztabu Generalnego w stylu empire, które w dawnych czasach spełniały rolę centrum dowodzenia obroną morską miasta. Przejazd obok Pałacu Marmurowego, którego sylweta odbija się w rzece; w pobliżu znajduje się Pole Marsowe - prostokątny park w stylu francuskim. Zakwaterowanie w hotelu w Petersburgu (na 3 noce). Obiadokolacja. Nocleg.

 

5 DZIEŃ PETERSBURG 30.05

Śniadanie. Zwiedzanie Petersburga. Wizyta w jednej z najbogatszych galerii sztuki w Europie – Ermitaż, mieszczącej się w pięciu carskich pałacach, leżących nad brzegiem rzeki Newy. Dzieła sztuki zaczęła gromadzić w XVIII wieku caryca Katarzyna II. Wśród najcenniejszych są m.in. obrazy Rembrandta, Rubensa, Tycjana, Gauguina, Picassa, Matisse’a, Moneta, Van Gogha, a także bezcenne dzieła antyku, eksponaty prehistoryczne, orientalne, biżuteria (m.in. kolekcja Jaj Faberge, filigranowych bogato zdobionych kamieniami szlachetnymi i złotem, przedmiotów w kształcie jaja). Przejazd do soboru św. Izaaka, drugiej co do wielkości świątyni w Rosji, który pokryty jest pozłacaną kopułą wznoszącą się na wysokość ponad 100 metrów. Na trasie dalszego objazdu - cerkiew i klasztor Smolny, kompleks zaprojektowany w XIX wieku przez włoskiego architekta. Następnie - nabrzeże Uniwersyteckie i Pałacowe. Krótki postój na Placu Senackim z pomnikiem Piotra Wielkiego na koniu, zwanym „Jeździec z Brązu”. Przejazd do Twierdzy Pietropawłowskiej, mającej bronić miasto przed Szwedami w czasie Wojny Północnej w początkach XVIII wieku. Wizyta w pobliskiej katedrze św. Piotra i Pawła z najwyższą na świecie dzwonnicą w prawosławnej świątyni (122 m). Obiadokolacja. Nocleg.

 

6 DZIEŃ CARSKIE SIOŁO – PETERHOF 31.05

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Puszkin. Zwiedzanie Carskiego Sioła, w którym znajduje się Bursztynowa petersburg_peterhofkomnata. Wystrój olśniewającej blaskiem bursztynu sali zaginął podczas ostatniej wojny. Obecnie można oglądać kopię komnaty pieczołowicie odtworzoną ok. 10 lat temu. Następnie przejazd do Peterhof, pałacu letniego carów rosyjskich, położonego malowniczo nad Zatoką Fińską. Na zamówienie cara Piotra Wielkiego w XVIII wieku powstał kompleks pałacowo-ogrodowy. Jego największą atrakcją są fontanny, podzielone na Park Dolny i Górny. Główną częścią jest wspaniała kaskada wodna, spływająca spod pałacu, z której na każdym poziomie tryskają w górę liczne fontanny. Spacer przez Dolny Park, gdzie zachwycają pomysłowością liczne fontanny noszące nazwy Słońce, Parasol, Szachownica, Adam i Ewa. Powrót do Petersburga. Obiadokolacja. Nocleg.

 

7 DZIEŃ PSKÓW – DYNEGURG 01.06

Śniadanie. Wyjazd do Dyneburga . Po drodze przejazd przez Psków - zwiedzanie Kremla z rosyjskojęzycznym przewodnikiem. Obiadokolacja. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie.

 

8 DZIEŃ KOWNO 02.06

Śniadanie. Przejazd do Kowna. Spacer po starym mieście: zespół kamienic wokół rynku, ratusz, archikatedra św. Piotra i Pawła, Dom Perkuna, kościół Witolda, spacer Aleją Wolności. Około godz. 15.00 wyjazd w kierunku granicy.

 

9 DZIEŃ POLSKA 03.06

Przyjazd do Sanoka w godzinach rannych.

 

CENA:    2120 zł  (niezrzeszeni)

                 2100 zł  (członkowie PTTK)

 

Cena obejmuje: przejazd autokarem, usługę pilota i przewodników miejscowych, 7 obiadokolacji, 7 śniadań, 7 noclegów w hotelach (pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami), ubezpieczenie SIGNAL IDUNA ważne na terenie Rosji (KL 40000 euro, NNW 15000 zł) oraz UE (KL 10000 euro, NNW 15000 zł)

Płatne dodatkowo: 

  • bilety wstępu oraz inne opłaty obligatoryjne płatne w autokarze u pilota wycieczki - 110 euro
  • wiza rosyjska płatna przed wycieczką w biurze - 350 zł 

 

UWAGA!!!

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Dokumenty potrzebne do otrzymania wizy rosyjskiej: wypełniony formularz wizowy, 1 aktualne zdjęcie (Zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5 cm (wyłącznie kolorowe!) Zdjęcie powinno być wykonane na jasnym tle z wyraźnym wizerunkiem twarzy, zrobione na wprost, bez okularów z ciemnymi szkłami i bez nakrycia głowy. Zdjęcie powinno być zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku i odzwierciedlać wiek wnioskodawcy.) , paszport ważny minimum 180 dni.