W NIEDZIELĘ ZA MIASTO... - 3 wycieczki 01.09.2019 r.

PTTK Oddział "Ziemia Sanocka" w Sanoku i Koło Przewodników PTTK Sanok

przy współpracy z Stowarzyszeniem społeczo-kulturalnym na rzecz rozwoju wsi: Szczawne i Kulaszne

oraz Ośrodkiem Kultury w Szczawnem serdecznie zapraszają na ostatnią tegoroczną wycieczkę z cyklu: 

W NIEDZIELĘ ZA MIASTO

Z PRZEWODNIKIEM PTTK 

(wycieczka piesza, kajakowa i rowerowa)

01 września 2019 r.

Przewodnicy Monika i Artur Kowalczyk - piesza  kopia

W góry! W góry, miły bracie!

Tam swoboda czeka na cię.

Na szałase do pasterzy,

Gdzie ze źródła woda bieży,

Gdzie się serce z sercem mierzy

I w swobodę człowiek wierzy!

Tutaj silniej świat oddycha,

Tu się szczerzej człek uśmiecha,

Gdy się wiosną śmieją góry.

Przewodnicy Monika i Artur Kowalczyk: fragmentem „Pieśni o ziemi naszej” Wincentego Pola pragniemy zachęcić do niedzielnej wędrówki za miasto z Przewodnikiem PTTK. Tym razem proponujemy przejście mało uczęszczanym odcinkiem szlaku niebieskiego prowadzącego z Sanoka na Chryszczatą w paśmie Wysokiego Działu. Nasz spacer rozpoczniemy poniżej Działu nad Kulasznem, następnie osiągniemy szczyty Pohary (641) i Jałowy (665) by zejść doliną potoku Szypot do Szczawnego.

W programie wycieczki zaplanowana jest też wizyta w zabytkowej prawosławnej cerkwi p.w. Zaśnięcia NMP z 1889 r. w Szczawnem. Na mecie rajdu będzie na nas czekało ognisko z kiełbaskami i smakołyki przygotowane przez Stowarzyszenie społeczno – kulturalne na rzecz rozwoju wsi: Szczawne i Kulaszne. Jest to już ostatnia wycieczka wakacyjnego cyklu niedziel za miastem z przewodnikiem PTTK, zatem podczas uroczystego zakończenia nastąpi podsumowanie wszystkich wyjazdów.

Jak zawsze w trakcie wędrówki nie zabraknie konkursów dla najmłodszych. Zapraszamy całe rodziny z dziećmi, przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami. Nie warto spędzać ostatniej wakacyjnej niedzieli w  miejskich murach, lepiej powędrować z Kowalczykami do Szczawnego, gdzie z pewnością czeka na Was coś pięknego!

01.09. - w. piesza - program-1

Przewodnik Mirosław Sworst - w. kajakowa - na stronę

Przewodnik Mirosław Sworst: serdecznie zapraszam na spływ kajakowy po mało znanym Jeziorze Sieniawskim. Podczas wycieczki wodami rzeki Wisłok będzie okazja do wysłuchania historii okolicznych miejscowości oraz powstania tego zbiornika, a wszystko to w malowniczej scenerii Wzgórz Rymanowskich oraz Pasma Bukowicy.

01.09. - w. kajakowa - program-1

Przewodnik Edward Szychowski  na stronę

Przewodnik Edward Szychowski: serdecznie zapraszam na ostatnią wycieczkę rowerową tego lata, która będzie okazją do poznania ciekawych historii oraz zobaczenia wielu interesujących miejsc. Szczególną uwagę zwrócimy na te zabytki, które znacznie zostały nadgryzione przez ząb czasu, zabezpieczono je lub pomału znikają z naszego krajobrazu. Po drodze odwiedzimy więc: malownicze ruiny klasztoru o.o. Karmelitów Bosych w Zagórzu, pozostałości cerkwi greckokatolickiej w Tarnawie Górnej, oraz miejsce po dawnym dworze Krasickich w Kalnicy, którym przez pewien czas zarządzał wybitny poeta i krajoznawca Wincenty Pol. Na zakończenie udamy się do Szczawnego, gdzie spotkamy się z pozostałymi grupami, aby wspólnie podsumować i zakończyć tegoroczny cykl wycieczek pod hasłem „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”.

01.09. - w. rowerowa - program-1

 RELACJA Z WYCIECZKI W DNIU 25.08.2019 r.

IMG 5775 - na stronę

Przewodnik Mirosław Sworst: Dla większości turystów dolina górnego Wisłoka to miejsce dzikie i niedostępne, w którym liczne doliny opowiadają o przeszłości i jej dawnych mieszkańcach – Łemkach. 37 osób, które wybrało się na niedzielną wycieczkę w ramach cyklu „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”, mogło poznać zupełnie inne oblicze nieistniejących Łemkowskich wsi. Dolina Wisłoka to jedno z bardziej malowniczych miejsc w polskich górach. Rzeka płynie dziką, wąską doliną, która momentami przyjmuje postać wąskiego jaru o skalnych zboczach. Jest to idealny teren dla miłośników geologii - pionowe ściany doliny to świetne miejsce obserwacji rodzajów i ułożenia skał. Na bardzo długim odcinku, powyżej Puław, rzece nie towarzyszy przejezdna droga, co jest już w naszych górach rzadkością. Trasa prowadziła od Przełęczy Szklarskiej przez widokową Banię Szklarską 695 m n.p.m. z której można zobaczyć Cergową, Ostrą, Piotrusia, Kamień nad Jaśliskami poprzez Kanfiniarkę 762 m n.p.m. na Polańską (Horbki Sabaryniackie) 737 m n.p.m. z której rozciąga się panorama na pasmo graniczne, Bukowicę oraz Bieszczady. Dalej Polany Surowiczne – Surowica – Wernejówka – Puławy Dolne. W Polanach Surowicznych obejrzeliśmy remontowaną społecznie przez Stowarzyszenie Magurycz oraz Stowarzyszenie KTE „Styki” dzwonnicę z 1730 r. cerkwi p.w. św. Michała Archanioła. Dalsza trasa wędrówki biegła opuszczoną przez ludzi doliną Górnego Wisłoka. Potok Surowiczny zaprowadził nas do wsi Surowica, której nazwa pochodzi od surowej wody czyli słonej. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek nad szumiącą rzeką było chwilą wytchnienia. Dalej doliną Wisłoka dotarliśmy do Wernejówki. Uczestnicy zobaczyli tam pozostałości po jazie, młynówce i tartaku, który się tam znajdował przed 1946 r. kiedy to mieszkańców wysiedlono na Ukrainę. Obecnie świadectwem dawnego życia jest krzyż przydrożny przy nadwisłockim dukcie. Rajd zakończyliśmy w miejscowości Puławy Dolne, wsi położonej w malowniczych terenach o znacznych walorach krajobrazowych i turystycznych, gdzie cisza i spokój oraz gościnność lokalnej ludności sprzyjają wypoczynkowi.

ZDJĘCIA GRUPOWE Z POPRZEDNICH WYCIECZEK

5. Żydowskie Kiczera  14

 DSCF8188

 IMG 0504  kopia

IMG 0481  kopia

DSCF7855  kopia

IMG 20190714 110707 BURST001 COVER  kopia

part000001  kopia

DSC 9514  kopia

20190630 134616 HDR

65631047 2096921420436145 801625800070660096 n

 20190630 112230